Wystawa pt. „Samarytanie z Markowej”

W Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum można oglądać wystawę wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pt. „Samarytanie z Markowej„.

Jest to wystawa przygotowana przez krakowski oddział IPN i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Wystawa opowiada o rodzinie Ulmów, którzy byli ofiarami zbrodni w Markowej dokonanej przez Niemców 24 marca 1944 r. Z rąk Niemców zginęli Józef i Wiktoria Ulmowie, ich sześcioro dzieci, a także 8 ukrywających się ich w domu Żydów z rodziny Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Na planszach wystawy umieszczono m.in. mapę Markowej ze wskazaniem miejsc, gdzie przed wojną mieszkali Żydzi, a także polskich domów, w których byli oni ukrywani podczas okupacji. Przedstawiono również przedwojenne losy Ulmów, niemieckie obwieszczenia, wpisy z parafialnej księgi zmarłych, zaświadczające o tragicznej śmierci rodziny Ulmów, dyplom potwierdzający przyznanie Józefowi i Wiktorii Ulmom przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” (1995), a także dokumenty z procesu beatyfikacyjnego Ulmów, toczącego się od 2003 roku.

Możesz również polubić…

Skip to content