Eliza i Wilhelm – interpretacja historii XIX -wiecznej miłości w plenerach Podlasia

Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Natalii Kwiek pt. „Eliza i Wilhelm – interpretacja historii XIX -wiecznej miłości w plenerach Podlasia”.

Wystawa jest zachętą do zapoznania się z interesująco opowiedzianą historią uczucia, które połączyło córkę Radziwiłłów oraz następcę tronu pruskiego z rodu Hohenzollernów. Autorem cyklu wpisów na fb jest pan Rafał Górny, archiwista z AGAD.

Część I: https://www.facebook.com/notes/390991725607994/. Artykuły miały na celu wskrzesić historię zakazanej miłości Elizy i Wilhelma i zostały wzbogacone fotografiami autorstwa Natalii Kwiek, która urządziła cykl sesji zdjęciowych inspirowanych postaciami zakochanych. Fotograficzną Elizą została Julia Kwiek, a Wilhelmem Michał Rutkowski. Stylizowane stroje modeli zostały wykonane w zakresie własnym, a zdjęcia powstawały w urokliwych plenerach Podlasia w pobliżu Ciechanowca i Mielnika. Wnętrze pałacu w Korczewie natomiast udawało romantyczne sale radziwiłłowskich siedzib w Berlinie i Ciszycy. Jedna z sesji odbyła się również w Pałacu Raczyńskich w Warszawie, obecnej siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych. Ciekawostką jest, że ówczesny właściciel pałacu, Kazimierz Raczyński w czerwcu 1802 roku gościł w nim rodziców Wilhelma, czyli pruską parę królewską – Fryderyka Wilhelma III i jego małżonkę Luizę. Na uwagę zasługuje również stworzona przez p. Natalię kreacja Elizy jako orientalnej wróżki Peri, czego jak dotąd podjął się jedynie niemiecki malarz, Wilhelm Hensel.
Efektem współpracy p. Rafała i p. Natalii jest także wydana rok temu książka o różnych miejscowościach Podlasia, oparta na zgromadzonych w AGAD materiałach źródłowych. Pozycja ta nosi tytuł „Dotknąć historii. Obraz Podlasia w świetle dawnych archiwaliów malowany współczesną fotografią”. https://www.facebook.com/AGAD.Warszawa/posts/3069742913048736

Możesz również polubić…

Skip to content