SZLAK BUNKRÓW 23 KM – niebieski

 

Wólka Nadbużna – Anusin – Olendry – Maćkowicze – Mielnik

Długość 23 km – znaki niebieskie

Szlak rozpoczyna się na przystanku PKS w Wólce Nadbużnej. Trasa jego liczy 23 km długości i przebiega głównie drogami polnymi i leśnymi. Jest to pieszy szlak prowadzący wzdłuż ciekawych miejsc, gdzie zachowały się cenne elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Niewątpliwie atrakcyjność szlaku podnoszą liczne, ciekawe miejscowości i zabytki znajdujące się w bezpośredniej bliskości.

szlak bunkrów

 

Z Wólki idziemy w kierunku północnowschodnim do wsi Anusin. Po drodze mijamy pozostałości cmentarza żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, a w pobliżu Anusina bunkry pochodzące z lat 1940-41, od których nazwę otrzymał szlak i kierujemy się dalej na wschód.

Dochodzimy do wsi Olendry założonej przez osadników holenderskich, gdzie godnymi obejrzenia są zabytkowe, drewniane domy z pierwszej połowy XX wieku i dalej do miejscowości Maćkowicze. Tutaj wart obejrzenia jest położony na skraju polany, w otoczeniu sosnowego lasu, drewniany, pociemniały ze starości młyn z XIX wieku i obok, murowany z czerwonej cegły, domek młynarza. Na szczytach okolicznych wzgórz, nad rzeką, znajdują się częściowo zniszczone radzieckie bunkry będące częścią nadbużańskiego rejonu umocnionego, które w czasie ataku niemieckiego w dniu 22.06.1941r. zostały w popłochu opuszczone przez sowieckie załogi.

Z Maćkowicz kierujemy się w stronę wsi Osłowo. Tutaj trasa jest niezwykle malownicza, biegnąca częściowo nad samą rzeką, mogąca zachwycić niejednego miłośnika przyrody. Za Osłowem na trasie mijamy okazałą 120-letnia sosnę – pomnik przyrody, stanowiąca wizytówkę Mielnika, w której cieniu możemy zregenerować siły.

Dalej szlak prowadzi przez przepiękny krajobrazowo obszar, gdzie ze względu na walory przyrodnicze został utworzony Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Głogi”. Znajdują się tu dobrze zachowane twory polodowcowe w postaci kilku wzniesień poprzecinanych serią wąwozów, oraz bardzo rzadkie gatunki roślinności kserotermicznej. W tym miejscu warto zatrzymać się na odpoczynek , posłuchać „muzyki przyrody” i nacieszyć oczy pięknymi obrazami. Stąd bowiem rozpościera się malowniczy widok na osadę i rzekę Bug. Na końcowym wzniesieniu znajduje się ostatni na szlaku bunkier należący do słynnej „Linii Mołotowa”.

Po 21 km marszu docieramy do Mielnika. Jest to miejscowość o bogatej przeszłości historycznej, posiadająca wiele cennych zabytków. Trasą nad samym Bugiem dochodzimy do Góry Zamkowej wznoszącej się 180 m n.p.m. Z jej szczytu możemy podziwiać panoramę miejscowości oraz niezwykle piękne tereny wokół Mielnika. Pod szczytem wzgórza, wśród starych drzew znajdują się ruiny kościoła zamkowego z 1577 roku i murowana plebania z XVIII wieku.

To tylko niektóre z całej gamy zabytków jakie możemy zwiedzić w Mielniku. Miłośnikom przyrody polecamy wizytę w rezerwacie roślinności ciepłolubnej „Uszeście” gdzie bytuje wiele odmian rzadkich roślin naczyniowych i mszaków. Nie można też pominąć odkrywkowej kopalni kredy, gdzie w wyrobiskach spotyka się ciekawe okazy skamielin muszli.

„Szlak Bunkrów” kończy się w Mielniku przy kościele, który też warto odwiedzić aby zobaczyć piękny, stary obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem czy wspaniałą unicką monstrancję.

Mamy nadzieję, że przedstawione pokrótce walory tego szlaku zadowolą amatorów pieszych i rowerowych wycieczek, a tym samym będą zachętą do wyruszenia na „Szlak Bunkrów”.

Skip to content