Projekt: „Mielnik Naszych przodków – tradycja i współczesność”

„Mielnik Naszych przodków – tradycja i współczesność” to projekt relizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji – Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielnik w partnerstwie z Zespołem Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku. Współrealizuje on inicjatywy lokalne w ramach zadania „PRZYSTAŃ lokalnie” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2022” oraz środków Województwa Podlaskiego.

Projekt skierowany jest do uczniów III klasy Szkoły Podstawowej w Mielniku. Jego celem jest rozwijanie wśród uczestników poczucia przynależności do swojego miejsca zamieszkania, poszanowanie tradycji, zwrócenie uwagi na kulturowe dziedzictwo Naszych przodków oraz pogłębienie znajomości walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych.

Projekt realizowany jest w II etapach. I etap to nieoczywista wycieczka po Mielniku z wykwalifikowanym przewodnikiem. Uczniowie zobaczyli miejsca dobrze im znane, ale które kiedyś pełniły zupełnie inną funkcję niż współcześnie. Dzięki wycieczce poznali wiele interesujących ciekawostek na temat historii swojej miejscowości. Zadaniem uczniów było wybranie najbardziej interesującego miejsca i odtworzenie jego na warsztatach malarskich, które odbyły się dwa dni później w Zespole Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku. Warsztaty poprowadziła rodzima artystka – Joanna Charko. Oprócz indywidulanych prac, uczestnicy projektu stworzyli również wspólnie mapę Mielnika dzisiaj i kiedyś, na której zaznaczyli miejsca, o których opowiadał przewodnik – Jerzy Śnieżko.

II etap warsztatów to czasy Naszych przodków, ich dziedzictwo i tradycja. W przyszłym tygodniu uczniowie odwiedzą Muzeum Kuferek Mielnicki Heleny Szczygoł. Właścicielka opowie o metodach haftu oraz o konstrukcji warsztatu tkackiego i wytwarzania tkanin. Każdy z uczestników wyhaftuje własnoręcznie swoje inicjały. Wspólnymi siłami spróbujemy także utkać kawałek chodnika na warsztacie tkackim.

Ostatnie już warsztaty kulinarne odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.  Poprowadzi je Helena Datczuk. W ramach poznania tradycji, uczniowie upieką tradycyjne weselne korowajczyki, a także własnoręcznie ubiją masło.

Podsumowaniem projektu będzie wystawa w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku, na której zobaczyć będzie można było prace z warsztatów oraz fotografie.

Możesz również polubić…

Skip to content