XXIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem 3-4 sierpnia 2013 r.


DSC01165

 W dniach 3 i 4 sierpnia 2013 r. odbyły się XXIII „Muzyczne Dialogi nad Bugiem”

 

 

Kolejne Muzyczne Dialogi nad Bugiem już za nami. W tym roku na scenie mieliśmy okazję podziwiać muzyków i tancerzy reprezentujących nie tylko rodzimy folklor, ale też kulturę innych państw, jak np. Białoruś, Ukraina, Meksyk, Hiszpania, Senegal.

Podczas XXIII Muzycznych Dialogów nad Bugiem usłyszeliśmy bardzo różnorodne brzmienia i mogliśmy się nauczyć tańców z różnych stron Polski i świata. Całość imprezy zawodowo i z polotem prowadzili Magdalena Gołaszewska oraz Radosław Brożyna.

W sobotę 3 sierpnia 2013 r. „dialogowanie”, jak o mielnickim wydarzeniu mówili prowadzący, rozpoczęło się od występu Mielnickiego Klubu Tanecznego. Działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Zespole Szkół grupa swoją działalność zaczęła na początku tego roku i, mimo tak krótkiego czasu istnienia, ma już na swoim koncie sporo występów i udziałów w konkursach. Młodzi tancerze swoje sukcesy i osiągnięcia zdobywają pod czujnym okiem swojego kierownika pana Krzysztofa Szyszko. I tym razem pokazali, że taniec mają we krwi.

Po tanecznym występie publika zgromadzona przez sceną bawiła się przy znanym w całym kraju przeboju „Koko Euro spoko”. Zespół Jarzębina porwał do tańca i śpiewu jednak nie tylko swoją sztandarową piosenką, ale też wiązanką pieśni biesiadnych i folkowych. Po prezentacji pań z ziemi janowskiej i biłgorajskiej, na scenę weszli przedstawiciele Katrynki. Dziecięco-młodzieżowy zespół przyjechał do nas z miejscowości Wysokie na Białorusi. Goście zza naszej wschodniej granicy nie tylko zaprezentowali się na głównej scenie, ale też na mniejszej, umiejscowionej blisko stoisk wystawców, uczyli chętnych swoich rodzimych tańców (tam też można było nauczyć się tańców hiszpańskich i cygańskich).

Atrakcji nie zabrakło bowiem nie tylko na głównej scenie, gdzie występowali zaproszeni artyści, ale też na całym mielnickim stadionie. Rozstawili tam swoje stanowiska wystawcy oferujący swoje wyroby, m.in. rękodzieło, przysmaki kuchni regionalnej, pamiątki i zabawki. Na nudę nie mogły też narzekać dzieci, dla których zostawione zostało miasteczko, w którym znalazły się m.in. dmuchane zjeżdżalnie i zamki, trampoliny, gry oraz stoisko z watą cukrową i popcornem.

Dorośli jednak uwagę skupili głównie na tym, co działo się na scenie. Tam po Katrynce wystąpił bardzo klimatyczny zespół grający na niespotykanych instrumentach. Pako Sarr muzyk pochodzący z Senegalu wraz ze swoim bandem stworzył nad Bugiem niespotykany klimat. Jak powiedział żegnając się z publiką, był to jego pierwszy, ale na pewno nie ostatni pobyt w Mielniku.

Sobotni zmierzch uczestnicy Dialogów przywitali w romskich klimatach. W kolorowy wir tańców i pieśni wciągnął nas zespół Cygańskie Czary. Elena Rutkowska, solistka grupy nie tylko pięknie śpiewała i poruszała się na scenie, ale także opowiadała publice o cygańskich zwyczajach, tradycjach i symbolice.

- Drogie panie, czy wiecie, że kolor czerwony to kolor szczęścia, miłości, pomyślności. Każda kobieta powinna się ubierać w różne odcienie tej barwy – mówiła Elena.

Rozbujana przy cygańskich rytmach publika szybko przestawiła się na folkowe brzmienia Czeremszyny. Zespół, który mówi o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej” porwał do tańca zarówno najmłodszych, jak też najstarszych. Pierwszy dzień Dialogów na scenie zakończył The Ukrainian Folk – formacja folk-rockowa, a na niebie – pokaz sztucznych ogni.

Drugi dzień otworzyły nasze lokalne zespoły śpiewacze. Przed mieszkańcami gminy i powiatu, którzy przyjechali na imprezę, a także przed turystami, swój repertuar zaprezentowali: zespół Nowina z Moszczony Królewskiej, zespół Wrzosy z Wilanowa, zespół Krynica z Radziwiłłówki oraz zespół Mielniczanie z Mielnika. Publika śpiewała wraz z nimi.

Klimaty hiszpańskie zaprezentował natomiast zespół Liarman, czyli duet: Susana Raso, mezzo-sopran i Łukasz Gaszler, gitara. Meksykańskie rytmy poczuć zaś można było podczas występu tria Mariachi, trzech grających i śpiewających amigos.

Wieczór należał do zespołów Prymaki i Hoyraky. Przy ich przebojach nogi aż same rwały się do tańca.Kolejne Dialogi już za rok.

Galeria zdjęć

www.wspolczesna.pl

www.podlasie24.pl

PROGRAM XXIII Muzycznych Dialogów nad Bugiem:

 

XXIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem - Partnerzy, Sponsorzy, Patroni Medialni

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*