Wikingowie, Słowianie i Bałci przez dwa dni opanowali Mielnik

DSC02600W miniony weekend w Mielniku można było zobaczyć, jak wyglądało życie w XI-wiecznej osadzie. 24 i 25 sierpnia u podnóża góry zamkowej nad samym Bugiem odbył się VIII Zlot Wojów Słowian Bałtów i Wikingów. Choć to już kolejna edycja tej imprezy, po raz pierwszy odbyła się ona właśnie w Mielniku.

Swoje obozowiska blisko mielnickiego stadionu sportowego rozbili wojowie i rzemieślnicy z XI-wieku. Przybyło do nas około 170 rekonstruktorów z całej Polski i z zagranicy. Dwudniową imprezę rozpoczęli przemarszem przez ulice Mielnika.

– Można tu nie tylko zobaczyć, jak wyglądało średniowieczne życie, ale też w nim uczestniczyć – mówił Andrzej Głębicki, organizator Zlotu. – Jest to żywa lekcja historii.

Chętnych, by, choć przez chwilę, uczestniczyć w tym dawnym życiu było wielu. W ciągu dwóch dni imprezy pojawiło się na niej około 2,5 tysiąca widzów. Byli to zarówno mieszkańcy gminy Mielnik i okolicznych gmin i powiatów, jak też turyści z całego kraju, m.in. z Warszawy, Białegostoku, Wrocławia.

– To idealne miejsce na takie tematyczne imprezy – powiedziała Urszula Krutul z Białegostoku. – Malownicze tereny, piękne krajobrazy i kontakt z naturą tworzą tu wyjątkowy klimat. Naprawdę warto tu przyjechać.

Odwiedzający nie tylko mogli zobaczyć średniowiecznych rekonstruktorów i ich obozowiska, ale też stoczyć z nimi pojedynek, wspólnie spożyć strawę przygotowaną na ognisku, wczuć się w rolę kowala, czy garncarza, przepłynąć po Bugu łodzią Wikingów.

Impreza miała też wiele punktów programu, podczas których można było podziwiać kunszt rekonstruktorów. Wśród nich znalazły się m.in.: turniej na najlepszego woja, turniej łuczniczy, turniej konny wojów Bolesława Chrobrego, inscenizacja bitwy, turniej drużyn. Klimatu Zlotowi dodawały koncerty w ramach I Festiwalu Muzyki Dawnej GĘDŹBOWANIE 2013.

Galeria zdjęć nr 1

Galeria zdjęć nr 2

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*