Relacja z Muzycznych Dialogów nad Bugiem

DSC_0121Ogólnopolskie Prezentacje Kultur Mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXVI Muzyczne Dialogi nad Bugiem” za nami!

Pierwszy dzień, 6 sierpnia, rozpoczął się o godz. 12.00 konferencją popularno-naukową w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej. W tym roku odbyła się już VI edycja konferencji „Gawędy o kulturach”. W czasie spotkania poruszone zostały kwestie pogranicza i kultury ludowej oraz podsumowanie pięciu lat współpracy Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS z Gminą Mielnik. W czasie spotkania odbyła się promocja książki „Gawędy o kulturach II”.

W tym dniu mimo deszczowej aury, ale w przepięknej nadbużańskiej scenerii amfiteatru Topolina rozbrzmiewały dźwięki muzyki: bałkańskiej, białoruskiej, ukraińskiej, romskiej, łemkowskiej, słowiańskiej, góralskiej. Młodsi i starsi, miłośnicy nastrojowej muzyki i ostrzejszego grania – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, a sponsorem głównym wydarzenia był GAZ-SYSTEM S.A.

Koncerty zaczęły miejscowe zespoły. Na scenie zaśpiewali: Nowina z Moszczony Królewskiej oraz Krynica z Radziwiłłówki. Zaprezentowały znane i lubiane w gminie Mielnik utwory. Po tych występach zespół Sarakina przeniósł publiczność w klimaty muzyki bałkańskiej. Po nich na scenę wszedł zespół Ciernica z Mińska na Białorusi, których występ odbył się w strugach deszczu, ale mimo niekorzystnej aury publiczność bez bisów nie chciała się pożegnać z zespołem. Około 20.00 wszystkich zebranych przywitali wójt gminy Mielnik, Eugeniusz Wichowski oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku Michał Baranowski wraz z Janem Syczewskim przewodniczącym Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku. Towarzyszyli im przedstawiciele delegacji zaprzyjaźnionego z nami samorządu – gminy Tarnów. Po oficjalnym otwarciu na scenie zagościł zespół romski Patrycja & Gipsy Stars. Piękne suknie i znane utwory podbiły serce widzów. Gwiazdą sobotniego wieczoru w Mielniku był zespół z Ukrainy Haydamaky. Na scenie nastąpił wybuch czystej energii, którą wchłaniali słuchacze i nie mogli się nią nasycić. Na zakończenie wszyscy mogli bawić się wspólnie z dj-em w rytmach różnorodnej muzyki tanecznej do godz. 1.00.

Drugi dzień festiwalu był równie interesujący oraz dostarczył wielu wrażeń uczestnikom tego wydarzenia. Na scenie tego dnia zaprezentowały się zespoły z gminy Mielnik, Mielniczanie z Mielnika oraz Wrzosy z Wilanowa. Występy tych zespołów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie na scenie zaprezentował się zespół Styrta z Lubelszczyzny, który zaprezentował muzykę łemkowską, ukraińską i polską. Po tym występie na scenie pojawił się zespół znany na Podlasiu skąd pochodzi, a mianowicie Czeremszyna z Czeremchy. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół góralski Future Folk, który porwał publiczność do śpiewów i tańców. Wokalista zespołu Stanisław Karpiel-Bułecka po zakończeniu koncertu chętnie poświęcił czas na wspólne zdjęcia i autografy.

Przez dwa dni dzieci odwiedzające teren koncertów miały też okazję skorzystania z licznych rozrywek proponowanych przez dmuchane miasteczko.

DSC_0003

GALERIA ZDJĘĆ Z DIALOGÓW

 

 

 

banerek www - GAZ SYSTEMloga

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*