- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji - https://goksir.mielnik.com.pl -

Ogólnopolskie Prezentacje Kultur Mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXVIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem” za nami!

Posted By GOKSiR Mielnik On 8 sierpnia 2018 @ 18:12 In Archiwum wydarzeń,Muzyczne Dialogi nad Bugiem | No Comments

DSC_0609W dniach 4-5 sierpnia mieszkańcy gminy Mielnik, okolic oraz licznie przybyli w ten weekend turyści, mogli uczestniczyć w „XXVIII Muzycznych Dialogach nad Bugiem”. Tegoroczny Festiwal miał zmienioną formę, gdyż drugi dzień był poświęcony uczczeniu 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez dwa dni w przepięknej nadbużańskiej scenerii  amfiteatru Topolina można było podziwiać wykonawców z zagranicy i z Polski.

„XXVIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem” odbyły się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Województwa Podlaskiego. Sponsorem Głównym wydarzenia był GAZ-SYSTEM S.A.

Pierwszy dzień Dialogów był dniem  prezentacji muzyki rosyjskiej, cygańskiej, bałkańskiej, żydowskiej, białoruskiej, romskiej oraz ukraińskiej. Na scenie wystąpili: Artur Leszczyński, Zespół Pieśni Kozackiej „Baćka Ataman” z Mińska, Iwan Iwanilia, Zespół Pieśni i Tańca Muzyki Cygańskiej „Cztery Struny Skrzypiec” oraz Tuhaj Bej. Na zakończenie do tańca zagrał zespół Viesna. W tym dniu odbyła się również konferencja popularnonaukowa „Gawędy o kulturach 2018″. Oficjalnego otwarcia Dialogów dokonał Wójt Gminy Mielnik Eugeniusz Wichowski wspólnie z delegacjami z Litwy, Białorusi oraz z zaprzyjaźnionej gminy Tarnów.

Drugi dzień rozpoczął się ważnym wydarzeniem dla gminy Mielnik, a mianowicie nastąpiło odsłonięcie pomnika króla Aleksandra Jagiellończyka. W tej uroczystości uczestniczył Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, który również powitał  wszystkich zebranych w amfiteatrze Topolina, oczekujących na koncert patriotyczny „A to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Przed tym koncertem na scenie zaprezentowały się zespoły z gminy Mielnik: Mielniczanie z Mielnika, Wrzosy z Wilanowa, Nowina z Moszczony Królewskiej, Krynica z Radziwiłłówki oraz Mielnicki Klub Taneczny „Sosenka”. Podsumowaniem wrażeń z koncertu „Śląska”, były owacje  publiczności na stojąco, którym nie było końca. Zespół wykonał koncert ukazujący piękno kultury narodowej, na tle bogactwa spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowiły ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. Miłośnicy starych filmów w tym dniu mogli obejrzeć film niemy pt.” Ponad śnieg”, do którego przygrywał Waldemar Rychły z zespołem. „XXVIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem” w tym roku dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń oraz na mapie Podlasie jest nowy atrakcyjny obiekt do zobaczenia dla turystów, a mianowicie pomnik króla Aleksandra Jagiellończyka.

GALERIA ZDJĘĆ:

 

partnerzy


Article printed from Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji: https://goksir.mielnik.com.pl

URL to article: https://goksir.mielnik.com.pl/ogolnopolskie-prezentacje-kultur-mniejszosci-narodowych-i-etnicznych-xxviii-muzyczne-dialogi-nad-bugiem-za-nami/

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. All rights reserved.