„Za dziada, pradziada…”

DSC00010Od 27 kwietnia w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej można oglądać wystawę etnograficzną w roku poświęconym Oskarowie Kolbergowi pt. „Za dziada, pradziada…” – w wiejskiej chacie. Jest to już druga taka wystawa o tym samym tytule zorganizowana  w mielnickim muzeum.

W tym roku na wystawie zostało zaprezentowane wnętrze izby chłopskiej podzielone na trzy części: sień, kuchnię i sypialnię. Oprócz dobrze znanych już zabytków etnograficznych, można oglądać nowe przedmioty pochodzące z Niemirowa, Tokar, Wilanowa, Mielnika. Wśród nich znajdują się łóżko, kołyska, kredens kuchenny, kufer. Wystawę można oglądać do końca września 2014 r.

O trudnościach, ale również wadze zachowywania dziedzictwa kulturowego pisał już w XIX wieku wybitny polski etnograf i folklorysta Oskar Kolberg:

„… Niektóre z obrzędów, zatracone już w wielu wspomnianych przez nas poprzednio stronach Mazowsza i Podlasia, lud tutaj wedle sprzyjających miejscowości warunków, zachowuje dość ściśle, jak tego dowodzą między innemi obchody Kupalnocki i Dożynek… lubo i one także powoli zachodzić poczynają z widowni, podobnie jak i niektóre inne (Zwłaszcza zapustne) zabawy, które tu i owdzie odmienny już od dawniejszego zaczynają przybierać charakter. A działają na to różne przyczyny: nowe komunikacie (koleje, drogi itp.) nowo zewsząd napływający ludzie, a stąd i nowy wciąż z zachodu i wschodu nanoszony prąd wyobraźni, którego  pochodu żadna już dziś nie zdoła powstrzymać siła…”.

O. Kolberg, Mazowsze, T.5, Mazowsze stare – Mazury, Podlasie: obraz etnograficzny.

GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTAWY

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*