Wystawa stała prac Henryka Musiałowicza

Panorama wystawy - widok scenyOśrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki współczesnej i nie tylko, na wystawę stałą prac Henryka Musiałowicza.

"Mielnik. Kopalnia kredy"; Mielnik 1956 r.Artysta ten był jednym z najwybitniejszych polskich twórców sztuki współczesnej. Przez wiele lat przebywał w Mielniku, gdzie będąc pod wrażeniem piękna mielnickiej ziemi, uprawiał swoją sztukę. To właśnie w Mielniku powstało wiele z jego dzieł. Malowniczy krajobraz nadbużański urzekł twórcę malowniczością i klimatem. Dowodem jego przywiązania do tutejszej ziemi oraz ludzi którzy tu mieszkają jest jego dar, w postaci kolekcji ponad sześćdziesięciu różnorodnych dzieł tego artysty. Stanowi to największą, eksponowaną kolekcję dzieł tego artysty w świecie.

"Sacrum"; 2005 r.Prace zgromadzone w ODZM stanowią niemalże pełne odzwierciedlenie bogatej i różnorodnej (pod względem tematyki i techniki) twórczości autora. Można znaleźć tam drewniane rzeźby, określane przez samego autora mianem słupów lub totemów, sztandary, kolaże, grafiki, akwarele, rysunki tuszem, obrazy-rzeźby. Prace wchodzą w skład cyklów: „Sacrum”, „Rodzina”, „Matka”, „Rozmy"Znaki czasu"; Mielnik 1954-1976ślania” oraz „Narodziny ziemii”. W kolekci znajdują się również krajobrazy mielnickie z okresu pobytu autora w Mielniku.

Wśród prac obejrzeć można głównie drewniane rzeźby nazywane przez artystę słupami lub totemami, sztandary, kolaże, grafiki, akwarele, rysunki tuszem i obrazy-rzeźby. Wystała stała się swoistym hołdem dla miejscowości, która według słów artysty, urzekła go swoim położeniem, malowniczością i klimatem. W pracach tych w bardzo charakterystyczny sposób łączy ze sobą różne faktury i materiały, takie jak farby, drewno, sAutor podczas otwarcia wystawy 23 października 2011 r.zkło czy metal. Nie brakuje w nich religijnych odniesień i związków z naturą, pełne są symbolicznych znaczeń opierających się na wypracowanym przez malarza indywidualnym stPrzesłanie Henryka Musiałowiczaylu. Artysta zmarł 24 lutego 2015 roku mając 101 lat.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku, w okresie październik-kwiecień od wtorku do piątku od 08.00 do 16.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00 oraz w okresie maj-wrzesień od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 16.00, zaś w soboty i w niedziele 10.00 do 18.00.

 

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*