Otwarcie wystawy Tradycyjny strój ludowy na Podlasiu

DSC00021W dniu 22 marca o godz. 16.00 w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku odbyło się otwarcie wystawy pt. „Tradycyjny strój ludowy na Podlasiu”.

Po oficjalnym otwarciu głos zabrał Doroteusz Fionik – regionalista, założyciel Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, który wygłosił prelekcję na temat Tradycyjnego stroju w obrzędowości ludowej. Na podstawie wyświetlanych zdjęć oraz przykładów opowiadał o elementach strojów oraz o znaczeniu wyszywanych na nich haftów.

Następnym punktem programu były pieśni wiosenne w wykonaniu Studia Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa” pod kierownictwem Anny Fionik. Jest to młodzieżowa grupa śpiewacza, wykonująca białoruskie autentyczne pieśni folklorystyczne, która działa przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Po części artystycznej można było zobaczyć wystawę, na którą składają się stroje damskie i męskie, rekwizyty, lniane ręczniki użyczone przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Dodatkowo ekspozycję uzupełniają zdjęcia przedstawiające mieszkańców Gminy Mielnik w strojach powojennych użyczone przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mielnickiej oraz ręczniki własnoręcznie tkane przez p. Zofię Wysocką z Wilanowa.

Jedną z atrakcji była degustacja regionalnego przysmaku – korowaja przygotowanego przez p. Barbarę Hackiewicz z Mielnika.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2015 r.

Galeria zdjęć

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*