Magia Kolumbii — krajobrazy, ludzie i przyroda

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZapraszamy na wystawę Ryszarda Sobolewskiego — policjanta, podróżnika, fotoreportera, dziennikarza. Zostanie ona otwarta w niedzielę 3 sierpnia o godz. 14 w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej. Będzie to jeden z punktów programu XXIV Muzycznych Dialogów nad Bugiem. Wystawa będzie dostępna w muzeum do końca sierpnia.

Autor_zdj– Pasja fotografowania ogarnęła mnie już w szkole podstawowej. W szkole średniej w Węgrowie prowadziłem pracownie fotograficzną — wspomina Ryszard Sobolewski. — Wykonywałem zdjęcia reklamujące szkołę, a także, w tym okresie, moje zdjęcia ukazały się pierwszy raz na wystawach fotograficznych. Również po raz pierwszy zostały opublikowane w prasie lokalnej w „Tygodniku Siedleckim”.

Pan Ryszard zawodowo jest oficerem policji i w pracy też nie rozstaje się z fotografią. Jeste ekspertem fotografii kryminalistycznej w Instytucie Badawczym Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie. Wykonuje ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywa istotną rolę. Kształci przyszłych ekspertów fotografii, prowadzi szkolenia dla sędziów, prokuratorów oraz funkcjonariuszy pionów operacyjnych policji, odnośnie zastosowania i możliwości różnych technik fotograficznych w badaniach kryminalistycznych. Ponadto współpracuje ze specjalistycznymi pismami takimi jak: „Problemy Kryminalistyki”, „Foto – Kurier”, „Ochrona Zabytków”, „Gazeta Policyjna”, „Poznaj Świat”. Jest autorem licznych artykułów dotyczących problematyki fotografii badawczej – kryminalistycznej. Zdjęcia jego autorstwa wykorzystywane są przez ekspertów różnych dziedzin. Od 2002 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Jego publikacje okraszone wieloma zdjęciami znajdują się w licznych wydawnictwach. Ryszard Sobolewski jest też autorem zdjęć do książek i czasopism w kraju i zagranicą.

— W 2010 r., za wieloletnie propagowanie kultury  meksykańskiej, jako jeden z 20 dziennikarzy z całego świata, zostałem zaproszony do Meksyku i przyjęty przez prezydenta Felipe Calderona — wspomina policjant, fotograf. — Natomiast w 2012 roku przez Rząd Ekwadoru zostałem uhonorowany tytułem Przyjaciela Narodu Ekwadorskiego.

Pan Ryszard będąc dzieckiem marzył, aby w dorosłym życiu zostać fotoreporterem, policjantem, dziennikarzem albo podróżnikiem.

— W zasadzie ziściły się moje wszystkie marzenia — mówi. — Jestem jednocześnie policjantem, fotoreporterem, dziennikarzem, a niekiedy także podróżnikiem. Dowodem tego są liczne publikacje, a także  zorganizowanych ponad sto wystaw fotograficznych z odbytych podróży. Fascynujące mnie od dawien dawna kraje Ameryki Łacińskiej przyciągają mnie jak magnez. Zwiedziłem niemal wszystkie kraje z tego rejonu. Najbliższa planowana podróż to jesień 2014 i wyprawa przez dżunglę wodami Amazonki. Jednak marzenia spełniają się.

IMG_5791_kopiaOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAIMG_3968_kopiaOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*