Konferencja Gawędy o kulturach 2014

DSC_0018Już po raz czwarty do Mielnika zawitali naukowcy z różnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce. Tematyka tegorocznej edycji konferencji „Gawędy o kulturach” oscylowała wokół zagadnień pogranicza, przekształceń i kultury ludowej. Tak jak w poprzednich latach, spotkanie współorganizowane było przez GOKSiR w Mielniku i Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS.

Konferencję otworzył referat prof. dr hab. Doroty Rembiszewskiej (IS PAN, Warszawa), Kartofla smażona w skowrodzie – o dawnej gwarze Mielnika. Badaczka przybliżyła zgromadzonym w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej gościom, charakterystyczne cechy gwary Mielnika i okolic. Kolejny referent skupił się na zagadnieniach związanych z obrzędowością doroczną, a w szczególności Wigilii Bożego Narodzenia. Wystąpienie lic. Dominika Zimnego (UMCS, Lublin) Ewolucja obrzędu wigilijnego na terenie pogranicza wschodniego (okolice Mielnika) wzbudziło ożywioną dyskusję dotyczącą tradycji kolędowania i jej aktualności we współczesnym świecie. Dwie następne referentki w swoich rozważaniach skupiły się na tematyce miłosnej w przekazach kultury ludowej. Prof. dr hab. Ewa Masłowska (IS PAN, Warszawa) wygłosiła referat pt. Niebo, księżyc, słońce i gwiazdy jako tło zdarzeń  miłosnych (w języku i  polskiej kulturze ludowej), a dr Joanna Szadura (UMCS, Lublin) – Jak we dnie nie zobaczę, nie mogę spać w nocy – kod temporalny w ludowych pieśniach miłosnych. Mgr Damian Gocół (UMCS, Lublin) w referacie Obraz rodziny utrwalony w relacjach świadków historii przybliżył przekształcenia modelu rodziny na tle różnych wydarzeń historycznych. Dr Elżbieta Aftowicz (IS PAN, Warszawa) w wystąpieniu zatytułowanym Regiony i regionalia w  publikacjach Slawistycznego Ośrodka Wydawniczego omówiła działalność wydawniczą swojego instytutu. Konferencję zamknął referat  prof. dra hab. Bogusława Usowicza Woda – źródło życia, spojrzenie z kosmosu. Ostatni referent w oryginalny sposób podszedł do prezentowanej tematyki, gdyż opowiedział o jednym z elementów kulturowego kosmosu z perspektywy fizyka.

Wszystkie wystąpienia spotkały się z żywym zainteresowaniem słuchaczy m.in. delegacji z Litwy i gminy Tarnów. Podczas spotkania zaprezentowano książkę będącą owocem poprzednich edycji konferencji. Prowadzący zapowiedzieli kontynuację serii wydawniczej.

GALERIA ZDJĘĆ

Wydrukuj ten wpis ... Wyślij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*